Co to jest GIS

System informacji geograficznej (GIS) to platforma do gromadzenia, zarządzania i analizowania danych. GIS integruje wiele rodzajów danych. Pozwala analizować lokalizacje przestrzenne i organizuje warstwy informacyjne do wizualizacji za pomocą map i scen 3D. Dzięki tej wyjątkowej możliwości GIS zapewnia głębszy wgląd w dane, pozwala zobaczyć wzorce, zbadać relacje i ocenić sytuację, pomagając użytkownikom podejmować przemyślane decyzje.

Pięć podstawowych kroków działania GIS:

  • Zapytaj

    Jakie problemy próbujesz rozwiązać lub przeanalizować i gdzie są zlokalizowane w przestrzeni? Odpowiednio uszczegółowione pytanie pozwoli podjąć decyzję, co analizować i jak przedstawić wyniki analiz.

  • Zdobądź dane

    Musisz znaleźć dane potrzebne do realizacji projektu. Zebrane dane, ich rodzaj i zakres geograficzny twojego zadania pomogą ukierunkować metody pozyskiwania danych oraz prowadzenia analiz.

  • Zbadaj

    To, czy twoje dane są odpowiednie dla prowadzonych badań będziesz wiedział po ich starannym sprawdzeniu. Powinno ono obejmować sposób zorganizowania danych, ich dokładność i źródła pochodzenia.

  • Przeanalizuj

    Analizy geograficzne to podstawowa siła GIS. W zależności od realizowanego projektu możesz wykonywać różnego typu analizy. Narzędzia do modelowania pozwalają stosunkowo łatwo wprowadzać zmiany i przedstawiać wyniki w różnych formach.

  • Zaprezentuj

    Wynikami swoich analiz podziel się z innymi przygotowując raporty, mapy, tabele czy wykresy. Dostarczaj je w formie drukowanej lub cyfrowej w sieci,  wewnątrz organizacji lub w Internecie. To ty podejmujesz decyzję o tym, jak najlepiej przedstawić wyniki analiz, a GIS pozwala łatwo dostosować formę prezentacji wyników do różnych oczekiwań odbiorców.   

W czym może mi pomóc GIS?

  • Mniejsze koszty

    GIS jest szeroko wykorzystywany do optymalizowania działań i codziennego zarządzania w różnych dziedzinach. Na przykład wykorzystanie GIS do zarządzania ruchem pojazdów pozwala zaoszczędzić od 10% do 30% kosztów operacyjnych dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa i skróceniu czasu pracy personelu, dzięki usprawnionej obsłudze klientów i bardziej efektywnemu planowaniu.

  • Trafne decyzje

    GIS to technologia, po którą należy sięgnąć przy podejmowaniu decyzji wykorzystujących lokalizację. Wiele przykładów dotyczy wyboru lokalizacji nieruchomości, wyboru tras, planowania działań ewakuacyjnych i ochronnych, wydobywania surowców itp. Podejmowanie właściwych decyzji dotyczących lokalizacji jest kluczowe dla odnoszenia sukcesów przez firmy.    

  • Lepszy przekaz informacji

    Mapy i wizualizacje GIS-owe pomagają lepiej zrozumieć i odpowiednio przedstawiać różne zagadnienia. To typ wypowiedzi, który usprawnia przekaz informacji między różnymi zespołami pracowników, wydziałami, sektorami, fachowcami, organizacjami i społecznościami.     

  • Łatwa organizacja dokumentacji

    Wiele organizacji jest odpowiedzialnych za przechowywanie wiarygodnych dokumentów mówiących o stanie oraz zmianach obiektów i zjawisk. GIS to solidny fundament pozwalający na zarządzanie takimi dokumentami, wspierający przesyłanie informacji i oferujący narzędzia do raportowania.

  • Zarządzanie w kontekście geograficznym

    GIS staje się niezastąpionym narzędziem pomagającym zrozumieć to, co się dzieje i prognozować to, co się stanie w przestrzeni geograficznej. Kiedy to zrozumiemy, możemy podjąć odpowiednie działania. To nowe podejście do zarządzania – zarządzanie w kontekście geograficznym – zmienia sposób działania organizacji.

Weź udział w szkoleniu
i wykorzystaj w pełni potencjał GIS

Zobacz wszystkie szkolenia

Chcesz być na bieżąco z aktualnościami ze świata GIS?

Zapisz się na newsletter, aby z wyprzedzeniem wiedzieć o nowościach. Odwiedź też nasz serwis arcanagis.pl , w którym przybliżamy tajniki wykorzystania informacji geograficznej we współczesnym świecie.